Niezwykła
historia
miejsca

Stare budynki Koszarowca i Ujeżdżalni stanowiące część zachowanej zabudowy dziś nabierają nowego charakteru tworząc wyjątkowe miejsce spotkań.

Historia zamknięta w murach

Budynki Koszarowca (niegdyś stajnia) i Ujeżdżalni stanowiące część zachowanej zabudowy Starych Koszar / Małych Koszar Kawalerii, wzniesione zostały w latach 1872-1873, przez prywatnego inwestora, a następnie wynajęte przez kwatermistrzostwo dla potrzeb regimentu dragonów - stąd w niektórych publikacjach można natknąć się na zwrot ‘ujeżdżalnia smoków’. Po 1908 roku, z związku z wybudowaniem nowych koszar, budynki zmieniły funkcję - Ujeżdżalnia stała się salą sportową dla pobliskiej szkoły, w Koszarowcu natomiast miały siedziby różne manufaktury m. in wytwórnia koszy wiklinowych. W miarę upływu czasu, budynki zmieniały właścicieli, jak i przeznaczenie: sklepy, biura, magazyny.

Niemal 150 lat poźniej

I wydawać by się mogło, że lata świetności mają już za sobą..

W roku 2019r. rozpoczęła się dogłębna rewitalizacja obu budynków, które wzniesione zostały w stylu historyzującym z elementami neoromańskimi - wszystkie prace wykonywano pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Inwestycję charakteryzowała dbałość o zachowanie nielicznie pozostałych oryginalnych elementów: haki na uprząż, kółka do wiązania koni czy też precyzyjna renowacja elewacji. Wprowadzono nowoczesne rozwiązania budowlane i funkcjonalne. Po dwóch latach intensywnych prac, w roku 2021, Małe Koszary znów zaczęły funkcjonować.

1872 r

Powstał budynek konnej poczty cesarkiej. W 2022 r. ten zapomniany i zrujnowany pomnik Lubina doczekał się renowacji. 

2000 m2

Powierzchnia użytkowa przestrzeni biurowych, lokali usługowych oraz części gastronomicznej Małych Koszar.

12+

Tylu najemców już gości w naszych murach... a to nie koniec, bo niebawem kolejne lokale otworzą się na gości.